بلاگ

تاریخچه خودکار

خودکار چیست؟

خودکار یک ابزار نوشتاری نوین یا گونه ای قلم است. خودکار یک لوله درونی دارد که با جوهر چسبناکی که با چرخش ساچمه یا گوی کوچک فلزی ( با قطر 7/0 یا 6/1 میلی متر) از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید در نوک آن، در زمان استفاده، پخش می شود.

چرا خودکار اختراع شد؟

به دلیل مشکلات خودنویس و به ستوه آمدن مصرف کنندگان آن، خودکار اختراع شد.

از مشکلات خودنویس می توان گفت: جوهرش سریع خشک نمی شد. به همین علت روزنامه نگار مجارستانی در سال 1938 به نام لاسلو بیرو (Lazlo Biro) با دیدن مرکب چاپ که در چاپ روزنامه استفاده و به سرعت خشک می شد، آن را داخل خودنویس استفاده کرد. اما این مرکب به دلیل غلظت زیاد به نوک خودنویس نرسید و نتوانست در شیار نوک خودنویس جاری و به سطح کاغذ برسد.

لاسلو برای آنکه از غلظت مرکب کاسته شود از برادر شیمیدان خود کمک گرفت و با تغییرات کمی، از غلظت مرکب کاست و چیزی شبیه جوهر خودکار امروزی را ابداع کرد. اما غلظت این مرکب برای استفاده در خودنویس بازهم مناسب نبود و باعث شد لاسلو به فکر قلم جدیدی بیافتد که بتواند این جوهری را که سریع خشک می شد به سطح کاغذ برساند.

لاسلو با کمک برادرش توانست مکانیزم و ساختار جدیدی که ما امروز به نام خودکار می شناسیم را اختراع کند.

خودکار ساختار ظریفی دارد که از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • ساچمه در نوک و محل اتصال کاغذ
  • بدنه نگهدارنده ساچمه
  • مخزن جوهر غلیظ

هنگامی که با کمی فشار خودکار را به حرکت در می آورید، ساچمه شروع به غلطیدن می کند که این خود باعث می شود قسمت بالایی ساچمه که داخل جوهر است، حرکت کند و جوهر را برروی کاغذ منتقل نماید.

در سال 1943 لاسلو بیرو اختراخ خود را ثبت نمود سپس به آرژانتین مهاجرت کرد و در آنجا مشغول به تولید انبوه شد.

هنوز در آرژانتین و کشورهایی مانند ایرلند، استرالیا و ایتالیا در زبان محلی به خودکار (Birome) می گویند.

درسال 1945 بیرو حق اختراع خود را به یک فرانسوی به نام مارسل بیک فروخت و یک نجیب زاده فرانسوی 5 سال بعد، اقدام به تولید انبوه خودکار با بدنه پلاستیکی و ارزان قیمت نمود و نام Bic  را برآن گذاشت.

خودکار بیک به همان شکلی که در ابتدا تولید شد، بیشترین محبوبیت را در دنیا دارد.

ساخت جوهر خودکار

نیم قرن طول کشید تا شرکت ها بتوانند جوهر مناسبی که سریع خشک شود، تولید نمایند.

از رنگدانه های مختلفی برای ساخت رنگ آبی کلاسیک خودکارها استفاده می شود. از این رنگدانه ها می توان   ” فتالوسیانین آبی” که نام زیبای بنفش کریستالی است و همچنین رنگ ” نیل فرنگی” یا ” آبی پروس” که محبوب نقاشان است و از آهن و سیانید ساخته می شود نام برد.

از نیل فرنگی در زمان جنگ جهانی اول به عنوان جوهر نامرئی استفاده می کردند. در جنگ جاسوس ها متن را با استفاده از کلرید آهن نوشته و به مقصد می رساندند سپس با استفاده از فروسیانید پتاسیم، کلمات آشکار       می شدند.

ترکیب رنگ ” بنفش کریستالی ” نیز از ملزومات زمان جنگ می باشد که قابلیت ضد باکتریایی قوی داشته و برای درمان انواع عفونت ها به کار گرفته می شد. همچنین برای مبارزه با برفک دهان در کودکان به شمار می رفت. اما این ترکیبات اندکی سرطان زا هستند.

از چه ترکیباتی برای روان ساختن جوهر استفاده می شود ؟

در بعضی از خودکارها از جوهر رقیق شده با آب استفاده می شود. اما در بستر خودکارهای نوک ساچمه ای از ترکیبات آلی برای روان ساختن جوهر استفاده می کنند.

از این ترکیبات آلی می توان، بنزیل الکل را که عطر مطبوع میوه های رسیده را دارد. همچنین فنوکسی اتانول که ترکیبی همه منظوره و همه کاره به شمار می رود، نام برد. این ترکیب در ترکیبات دفع حشرات، ضد عفونی .کننده و حتی بیهوش کننده ماهی ها به کار می رود

جوهری که از ترکیب رنگدانه با این مواد حاصل می شود، به صورت روان روی ساچمه به حرکت درآمده و به کاغذ منتقل می شود. برای ایجاد کشش سطحی کافی برای انتقال جوهر برروی کاغذ، تولید کنندگان از مواد سورفکتانت (ترکیبات فعال سطحی) مانند آلکیل آلکانوآمید برای پایین آوردن کشش سطحی محلول استفاده می کنند تاقبل از خشک شدن جوهر، رنگدانه را روی کاغذ منتقل نماید.

معمولا جوهر روی ساچمه برنجی خودکار، خشک می شود که برای رفع این مشکل از اسیدهای چرب مانند اولئیک اسید برای روان ساختن عملکرد ساچمه استفاده می کنند، تا خودکار در هرحالت و پس از بازه های طولانی بدون استفاده، همچنان آماده به کار باشد.

ویژگی خودکار با مواد اولیه فضاپیما چیست؟

توسط یک شرکت آمریکایی، خودکاری ابداع شده که با مواد مورد استفاده در فضاپیما ساخته شده است و دوام بسیار بالایی دارد. شرکت واقع در اوستین تگزاس، نوعی خودکار ساخته که دوام شگفت انگیزی دارد ، جوهر آن همیشه در جریان است و گارانتی کامل دارد. این خودکار به طول 140 میلی متر و قطر 5/9 میلی متر می باشد. تعادل وزن هر خودکار پیش از ثبت شماره سریال مورد بررسی قرار می گیرد در نتیجه این خودکارها از توازن کامل برخوردار هستند.

طراحی آن نیز، با استفاده از مواد بسیار بادوام صورت گرفته که برای ساخت فضاپیما مورد استفاده قرار می گیرند. کاملا در خودکار پنهان می شوند تا سطحی کاملا صاف و یک دست پدید آورند. همچنین استاندارهای مهندسی مورد استفاده در فضاپیما، درطراحی این خودکار به کار گرفته شده است.درب این خودکار فلزی است و از پلاستیک استفاده نشده که این مواد در خودکارهای معمولی دیده نمی شوند بلکه معمولا در ساعت ها به کار می روند. به همین علت دوام این محصول بسیار بیشتر از خودکارهای معمولی است. این محصول توسط سازندگانی که متخصصان ماهری هستند و کار آن ها، ساخت قطعات هواپیما است، ساخته شده است.

ویژگی های خودکار خوب چیست؟

اگر خودکار نامناسب باشد، باعث درد مچ دست و انگشتان می شود. بنابراین ویژگی های یک خودکار خوب برای نوشتن دراز مدت به شرح ذیل می باشد:

  • خودکار با سطح مقطع سه گوش بهتر از خودکار با سطح مقطع دایره ای می باشد.
  • خودکار با پوشش لاستیکی نرم، باعث ناراحتی انگشتان نمی شود.
  • خودکار با پوشش لاستیکی ارتجاعی برای افرادی که موقع نوشتن،خودکار را زیاد فشار می دهند و معمولا احساس درد در انگشت اشاره خود احساس می کنند، مناسب است.
  • خودکاری خوب است که اندازه مناسب داشته باشد و به راحتی در دست قرار گیرد.
  • ویژگی یک خودکار خوب، کیفیت بالای جوهر و روان نویسی آن می باشد که سبب آرامش اعصاب نویسنده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 3 =